وزير امور خارجه با اشاره به جنگ رواني غرب مبني بر انزواي ايران در پي صدور قطعنامه اعلام كرد فقط ظرف 40 روز گذشته 33 ميليارد دلار قرارداد جديد از سوي بخشهاي مختلف كشور با طرفهاي خارجي بسته‌ شده است.
  
 
به گزارش خبرنگار سياسي خبرگرازي فارس، منوچهر متكي وزير امور خارجه كشورمان كه به عنوان سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران سخن مي‌گفت، با اشاره به تقارن دهه فجر و محرم و نيل هر دوي آنها به بهار اظهار اميدواري كرد كه اين تقارن طليعه اميد و پيروزي حق بر باطل در جامعه بشر باشد.

وي اضافه كرد: سيدالشهدا (ع) بزرگ مردي بود كه درس حق طلبي، حق خواهي و تسليم ناپذيري در برابر ظلم را به عنوان درس ماندگار همه نسل‌ها و عرصه‌ها به يادگار گذاشت.
متكي همچنين با بيان اينكه امام (ره) بنيان تحول جديدي در همه عرصه‌ها از جمله نوع مناسبات ايران با محيط بين الملل و ديگر كشور را بنيان گذاشت كه در اين نگاه وحدت اسلامي و بازيافت ظرفيتهاي سياست بين الملل اسلامي مورد توجه ايشان بود.

وزير خارجه، ايجاد همگرايي با داشتن آرمانهاي مشترك براي مستضعفين جهان را حوزه گسترده ديگري خواند كه امام در پيام‌ها و خطاب‌ها مد نظر داشتند و افزود: روابط مبتني بر احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلي موضوع ديگر مورد تاكيد امام بود كه آن را پيش روي مسئولان و مجريان ديپلماسي قرار داد و عصاره چنين نگرشي در كلام رهبر انقلاب مبني بر عزت، حكم و مصلحت تبلور پيدا كرد.

وزير خارجه در ادامه با اشاره به اينكه دشمنان امت اسلامي وحدت جهان اسلام را مورد هدف قرار داده و سعي در مخدوش كردن آن دارند، گفت: در سه مرحله بعد از پيروزي انقلاب، دشمنان سعي در ايجاد اختلاف بين شيعه و سني داشته كه مقطع كنوني مرحله سوم اين توطئه است.
سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، هدف اين طراحي را جدا كردن پيام رساني انقلاب اسلامي و ايستادگي در برابر زور گويي دشمنان اسلامي دانست و اين جمله رهبر معظم انقلاب را قرائت كرد كه «آنان كه به نام شيعه و سني اختلاف مي‌افكنند نه شيعه هستند و نه سني.»

متكي با يادآوري اين مسئله كه در دوران جنگ نيز آمريكا علاوه بر اينكه صدام را مجهز به سلاح شيميايي و ديگر ادوات كرده بودند، باز هم شيطنت اختلاف افكني را دنبال مي‌كردند.

وزير خارجه كشورمان علت اصلي روي آوردن دوباره به ترفندهاي شكست خورده را كه اكنون با طراحي وسيع‌تر و بكارگيري عوامل گسترده تكرار مي‌شود را نشان‌دهنده شكست بزرگ آمريكا در منطقه عنوان كرد كه بايد دولتها و كشورهاي اسلامي، علماي ديني، روشنفكران و انديشمندان و نيز رسانه‌ها بايد تلاشي همه جانبه براي ناكام گذاشتن اين نقشه‌ها، تلاش كنند.
وي يكي از رويكردهاي دشمنان در برابر انقلاب را برخوردهاي طلبكارانه آنها بيان كرد كه سعي دارند با بهره گيري از جنگ رواني و امكانات رسانه‌ها كه بيش از 85 درصد اطلاع رساني جهان در حداكثر 4 رسانه خبر رساني غرب متمركز شده، برايطرح ادعاهاي واهي عليه ايران تلاش كنند.
سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در ادامه خاطرنشان كرد: 12 سال تلاش كردند انفجار آميا در آرژانتين را به ايران انتساب دهند كه بعد‌ها مشخص شد قاضي مربوطه در ازاي گرفتن رشوه از يهوديان صهيونيستي چنين ادعاهايي را مطرح مي‌كرده اما با اين موضوع، سالها افكار عمومي را در مورد ايران مخدوش كردند.

منوچهر متكي يكي ديگر از اين اتهامات بي‌اساس را حادثه هواپيمايي لاكربي ذكر و تاكيد كرد:ادعاهاي اين گونه با هدف منفعل كردن ايران در عرصه روابط بين المللي و به خاطر نقد ايران نسبت به نظام ناعادلانه بين الملل است تا اثبات كنند جهان يك قطي و آن يك قطب ايالات متحده آمريكاست.

وي اضافه كرد: اگر چه در عمل، شكست اين سياست بويژه در چند سال اخير مشخص شده است و امروز هر كانديدايي كه در آمريكاي لاتين مواضعي بر ضد آمريكاي شمالي داشته باشد از محبوبيت بيشتري برخوردار است و همچنين در آسيا و آفريقا نيز روحيه استقلال طلبي قوي و قوي‌تر مي‌شود.
وزير خارجه با اشاره به روزهايي كه عبور چند ناو جنگي آمريكا موجب تغيير چند حكومت مي‌شد، افزود: اما امروز با صدها هزار نيرو قادر نيستند اهداف خود را در منطقه اعمال كنند چون ديگر خود مردم تصميم مي‌گيرد كه به عنوان مثال تاكنون در فلسطين حدود 130 طرح به اصطلاح صلح مطرح شده كه به دليل ناعادلانه بودن به نتيجه نرسيده است.

وي تصريح كرد: آمريكا براي فرافكني به دنبال مقصر مي گردد و با استفاده از تجربيات گذشته، ايران را به عنوان عامل شكست معرفي مي‌كند؛ در حالي‌كه ايران هميشه بخشي از حل مشكلات منطقه بوده است.

متكي با اشاره به سفر خود به قاره آفريقا گفت: در اتيوپي پرسيدند كه آمريكا گفته هر ايراني را در عراق ببيند، بازداشت مي‌كند و من هم پاسخ دادم كه آنها چون كسي را نيافتند به كنسولگري ايران حمله كرده كه اين مسئله نهايت عجز آمريكا بود. ما آمريكا را عامل ناامني در عراق مي‌دانيم و از دبيركل سازمان ملل نيز خواستيم آزادي ديپلماتهاي ايراني را پيگيري كند.

سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران با تصريح به اين نكته كه ناعادلانه بودن طرحهاي صلح باعث شكست اين موارد شده است، اضافه كرد: نگاه طلب‌كارانه آمريكا و غرب موجب شد تا ما نيز با الهام از آموزه‌هاي انقلاب اسلامي و رهنمودهاي امام و رهبري و طي كردن سياستهاي مختلف، در رويكرد جديد، سياست فعال و تهاجمي نرم افزارانه را در مواجه با محيط بين المللي در دستور كار قرار دهيم؛ چون نظام جاري بين الملل را عادلانه نمي‌دانيم و بر خلاف قدرت، اعتقاد داريم كه ارتباط عامل اساسي روابط با كشورهاست .

وي يادآور شد: هر كه قوي‌تر حرفش موثر‌تر. اين قانون جنگل و بر خلاف منشور سازمان ملل است.

متكي ادامه داد: ما وجود وتو در شوراي امنيت توسط 5 كشور را ناعادلانه مي دانيم. آمريك تاكنون بيش از 82 قطعنامه ‌را وتو كرده و جلوي تصميمات شوراي امنيت را گرفته كه بيش از 40 مورد آن در مورد رژيم صهيونيستي است و اين يعني بيماري سيستم بين الملل.
وزير خارجه پيشنهاد داد كه اگر حق وتو برداشته نمي‌شود، كشورهاي اسلامي در قالب سازمان كنفرانس اسلامي يك حق وتو داشته باشند. |

وي در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات دولت نهم در عرصه روابط خارجي اشاره كرد و با بيان اينكه سال 85 ، سال پر تحرك در روابط سياست خارجي ايران است، گفت: امسال زمان انتشار بيشتر ديدگاهها و نظرات ايران در حوزه روابط خارجي بود و رئيس جمهور و ديگر مسئولان در كنار وزارت خارجه تحرك خوبي داشتند.

متكي، گسترش همكاري اقتصادي در مناطقي از جهان كه كمتر مورد توجه بوده را به عنوان يكي از اين اقدامات نام برد و افزود: در زمينه تلاش براي متوازن كردن روابط خارجي نيز با ايجاد ساختارهاي مناسب و همكاريهاي مختلف، دستاوردهاي بسيار خوبي را داشته‌ايم كه درآمد بالاي ارزي را نيز به همراه دارد.

وي به ذكر برخي مثالها در اين خصوص پرداخت و گفت: برخي كشورهاي آفريقايي از ما ‌خواستند كه در آنجا اكتشاف نفت كنيم و يا در ونزوئلا ميلياردها دلار قرارداد براي استخراج نفت توسط شركتهاي ايراني بسته شده است كه بر اين اساس تصور مي‌كنيم سال آينده نهادينه سازي روابط با كشورها را به ثمر برسانيم.

وزير خارجه يكي ديگر از دستاوردهاي دولت نهم را اينگونه تشريح كرد: موفق شديم در موضوعات اساسي مورد توجه ايران و درخصوص حقوق ملت ايران، همگان را به اعتراض وادار كنيم كه هر كشوري و در هر ملاقات و قطعنامه‌اي حتي قطعنامه سياسي اخير نيز شوراي امنيت اذعان كند كه حق دستيابي كشورهاي عضو ان.پي تي به فناوري هسته اي را تائيد مي‌كنيم.

وي يادآور شد: بعد از صدور قطعنامه نيز در مذاكرات و تماس‌‌ها بيان مي‌كنند كه مي دانيم توقف غني سازي براي شما چقدر سنگين است و بايد فرمولي پيدا كرد كه هم نگراني‌ها رفع شود و هم حق شما محفوظ باشد.

به گزارش فارس، منوچهر متكي يكي ديگر از دستاوردها را خنثي كردن بسياري از فتنه‌هايي عليه ايران دانست و افزود: به عنوان مثال در نشست‌ قاهره كه با حضور وزير خارجه آمريكا برگزار شد، يكي از اهداف دنبال شده آمريكا، اتحاد كشورهاي عربي عليه ايران بود و در نشست كويت هم همين موضوع دنبال شد اما به لطف تماس‌ها و ديپلماسي رفت و برگشت، فضاي دوستي‌ها را حفظ كرديم و كشورهاي منطقه هم سفرهاي مختلفي را به ايران داشتند كه در هفته‌هاي آينده هم ادامه مي‌يابد.

وي همچنين اعلام كرد: فقط طي 40 روز گذشته بخشهاي مختلف اقتصادي كشور بيش از 33 ميليارد دلار پروژه‌هاي مختلف امضاء در عرصه هايي مانند مترو، نيروگاه و نفت و گاز امضا كردند.
متكي همچنين با اشاره به پيشنهاد ايران براي برگزاري اجلاس وزراي خارجه همسايگان عراق در شهر بغداد را مورد اشاره قرار داد كه تاكنون كشورهاي تركيه، اردن، سوريه و ايران با آن موافقت كرده و اميدواريم عربستان و مصر هم اعلام آمادگي كنند.
وي بازتاب اين پيشنهاد ايران را اعلام راهكارهاي ديگر براي حل مشكل عراق، ارسال علامت بسيار روشني به آنها كه ناامني را هدف خودشان قرار داده اند و حمايت از دولت قانوني و مردمي عراق دانست.

وزير خارجه در پايان سخنان پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته تهران خطاب به مردم گفت: سعي مي‌كنيم صدا، قاطعيت، حقانيت، ايستادگي و مقاومت ايران را ندا دهيم؛ چراكه حضور ميليوني شما در مناسبات مختلف، توان ديپلماسي كشور را مي‌افزايد و انشاء الله در 22 بهمن نيز درس بزرگ ديگري را مردم خواهند داد و ما نيز اين درس را در عرصه بين المللي تكرار مي‌كنيم.
 تاريخ : | | نویسنده : softme |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.