«نمی‌فروشیم؛ فقط معاوضه می‌کنیم.» اگر این روزها در بنگاه‌های املاک حضور پیدا و یا به آگهی‌های روزنامه‌های کثیرالانتشار مراجعه کنید این جمله را زیادتر خواهید شنید.

گویا کاهش نقدینگی در بازار مسکن و تنگ‌تر شدن دست فروشنده‌ یا خریدارها آنها را بر آن داشته است که تا خانه‌ای جدید برای سکونت پیدا نکرده‌اند خانه‌های فعلی خود را از دست ندهند. این موضوع آنچنان هم غیرمنطقی نیست. زیرا زمانی که پول آنچنانی وجود نداشته باشد و با پول فروش یک‌خانه نتوان خانه‌ای مناسب‌تر در منطقه‌ای دیگر پیدا کرد معاملات از ساختار پول در مقابل کالا به سمت کالا در مقابل کالا حرکت خواهد کرد.

منظور ما از کالا اما مسکن‌هایی که به منظور افزودن به سود و سرمایه خریداری می‌شود نیست. بلکه معمولا کسانی دست به معاوضعه خودرو می‌زنند که متقاضی و یا خریدار حقیقی مسکن هستند و تصمیم به برخورد سرمایه‌ای با بازار مسکن ندارند.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین کافی‌است که برای درک موضوع به چند بنگاه مراجعه کرد. یک بنگاه‌دار در منقطه مرکزی تهران در این خصوص به «اقتصاد ایران آنلاین» گفت: اکنون فایل‌های معاوضه ما رشد چشم‌‌گیری داشته و کسانی که قصد نقل مکان از محلی به محل دیگر را دارند به این راهکار روی آورده‌اند.

او دلیل این امر را کمبود نقدینگی در دستان مردم می‌داند و می‌گوید: فروشندگان واقعی مسکن در شرایط فعلی واقعا می‌ترسند که خانه‌های خود را بدون پشتوانه بفروشند. وضعیت بازار به شکلی‌است که هر لحظه امکان تغییر قیمت مسکن وجود دارد. بنابراین فروشنده با خود می‌گوید نکند خانه را بفروشم و دیگر نتوانم با آن مسکن مورد نظر خود را خریداری کنم؟!

او ادامه داد: معاوضه مسکن یا مسکنی دیگر اما به هر حال برای فروشنده پشتوانه‌ای می‌شود که بداند اگر خانه فعلی‌اش را بفروشد بدون مسکن نمی‌ماند و در نهایت چیزی دستش را خواهد گرفت!

البته این مشاور مسکن به دشواری‌های معاوضه مسکن هم اشاره کرد و گفت: معمولا کسانی که به دنبال معاوضه مسکن هستند مدت زمان بسیار بیشتری در صف منتظر می‌مانند و دیرتر گزینه‌ای پیدا می‌کنند که واقعا دلبخواه آنها باشد. وی این دشواری‌ها را متراژ خانه مورد معاوضه، آدرس محلی و منطقه‌ای آن، قیمت هر متر خانه و نیاز به بازپرداخت یا دریافت پول بیشتر برای خانه عنوان کرد.

او افزود: دو صاحب ملکی که قصد معاوضه خانه‌های خود را دارند باید خواسته‌های هماهنگ با یکدیگر داشته باشند. برای مثال یکی می‌خواهد خانه بزرگترش را با واحد آپارتمانی کوچک‌تری معاوضه کند و یک مقدار پول سر بگیرد. در صورتی که ممکن است صاحب مسکن کوچک‌تر نخواهد و یا نتواند واحد بزرگ او را خریداری کند و این نوع موضوعات معاملات را به هم خواهد زد.
با تمام این تفاسیر اما معاوضه مسکن با وجود دشواری‌هایش این روزها پرطرف‌دار شده‌اند. زیرا مردم دیگر اعتمادی به بازار مسکن ندارند و می‌خواهند همیشه پشتشان به سرمایه‌شان گرم باشد.

محلهمتراژمورد معاوضهقیمت هر متر(میلیون تومان)قیمت‌کلی(میلیون تومان)ولی‌عصر75معاوضه با ملکی کوچک‌تر2.600195شهرآرا74توافقی3.150233.100تهران‌پارس62معاوضه با آپارتمان نوساز2.500152.500پاسداران60توافقی4.500261.000جنت‌آباد73معاوضه با خانه‌ای در همین محله2.850208.050

تاريخ : | | نویسنده : softme |
رپورتاژ
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت
بهترین روش انتخاب آتلیه عروس
نورپردازی نما و آلاچیق

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.